2020 ABD Başkanlık seçimlerine yaklaşırken dolar işlemlerinde nelere dikkat edilmeli

Seçimlerden sonra dolar hareketliliği yatırımcılar için merak konusu oldu. 2020 ABD Başkanlık seçimlerine yaklaşırken dolar işlemlerinde nelere dikkat edilmeli ? inceleyelim.

2020 ABD Başkanlık seçimlerine yaklaşırken dolar işlemlerinde nelere dikkat edilmeli ?

2020 yılının Kasım ayında gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimleri tartışmalarının odak noktasında şimdilik Donald Trump bulunuyor. Bununla beraber, Donald Trump’ın yeniden seçilip seçilemeyeceğini büyük oranda belirleyecek olan tartışmalar, Demokratların onun karşısına kimi çıkaracağı sorusu üzerinde şekillenmektedir. Göreve yeni geldiği zaman itibarıyla Amerikan tarihinin en yaşlı başkanı olan Donald Trump’ın ikinci kez göreve gelmesini kimin engelleyebileceği konusu hararetle tartışılıyor. Bu seçimlerden sonra dolar piyasasında hareketler yukarı yönlü olacak gibi görünüyor.

Yapılan ön görüler sonucu 2020 seçimlerinden sonra doların 6.00 TL ve üzeri olacağı açıklanmıştır. Döviz üzerinden yatırım yapan tüm yatırımcılarda bu yükselişi göze alarak yatırımlarını yapmaya devam etmektedir. 2020 yılı içerisinde Türk Lirasının değer kaybedeceği ve Amerikan Dolarının yükseleceği ön görülmektedir. Bu durumda yatırımcıların, dolar yükselişe geçmeden alım işlemlerini yapması gerekmektedir. Bu sayede dolar yükselişe geçtiğinde ve zirve yaptığında dolarları satabilir bu şekilde yüksek kazanç elde edebilirler.

Dolar yatırımının karlı olduğunu da hepimiz biliyoruz. Özellikle 2018 yılında ABD ile yaşanan gerginlik sonrasında kurun 7 liranın üzerine çıkmasıyla birikimi olan kişiler, paralarını birkaç katına çıkarmış oldu. Elbette bu gibi durumlar her zaman olmaz ama yaşanan en ufak sorunda dolar kurunun değer kazandığını biliyoruz. Bu nedenle dolar ticareti yapmak da karlı yöntemlerdendir. Döviz bürolarından dolar almaj en klasik yatırım yöntemidir ve birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Döviz bürosundan alınan dolarlar, evde herhangi bir şekilde saklanıp değer kazandığı zaman bozdurulmaktadır. Saklama konusunda bir sıkıntı yaşanmadıkça karlı bir yöntemdir.

Bankalarda dolar cinsinden mevduat hesapları açtırmanız da mümkündür. İster vadeli ister vadesiz isterseniz de katılım hesabı olarak bu yatırımı yapabilirsiniz. Bankaların işlem ücretlerini ve sundukları olanakları öğrenerek hesabınızı açtırabilirsiniz.

Vadeli hesaplarda belli bir faiz getirisi elde edersiniz. Katılım hesaplarında ise faiz getirisi yerine kar payı uygulaması vardır. Bu şekilde kazancınızı artırabilirsiniz. Vadesiz hesaplarda ise paranızı ev yerine bankada saklamış olursunuz. Opsiyon Piyasası ve vadeli işlem aracılığıyla dolar yatırımı yapmak da karlıdır. Diğer yöntemlere göre biraz daha karmaşıktır; ama elde edilecek sonuçlar diğerlerine göre daha fazla olabilmektedir.

Makelemiz ilginizi çektiyse ABD- ÇİN ticaret savaşının dolara olumsuz etkileri adlı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz