ABD- ÇİN ticaret savaşının dolara olumsuz etkileri

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan son dönemlerdeki olaylar, ekonomi alanında da oldukça zorlu bir süreci başlatmış durumda. Ülkeler birbirine karşı yaptıkları yaptırımlarla birbirini zorluyor. ABD-Çin ticaret savaşının dolara olumsuz etkileri olduğu gibi küresel ölçekte de ekonomik etkiler yaratıyor.

ABD- ÇİN ticaret savaşının dolara olumsuz etkileri neler?

Geçtiğimiz aylarda ABD tarafından yapılan açıklamalarda Çin’den alınacak olan ithal ürünlerde yeni gümrük vergilerinin geçerli olacağı belirtilmişti. ABD tarafından yapılan bu hamle sonrasında ise Çin cephesinden tarım ürünleri ithalatının yapılmayacağı belirtildi. Yaşanan tüm bu hareketli dönem sonrasında da 100’de 3’e varan düşüşler ve ekonomik kayıplar yaşanmaya başladı.

ABD- ÇİN ticaret savaşının şirketlere etkisi

Özellikle şirketler ölçeğinde bakıldığında ülkelerin ticaret politikalarında yapılan bu tip hamleler, yatırım, genişleme ve istihdam gibi pek çok farklı planda erteleme getiriyor. Bu da ülkelerin hem ekonomik alanda etkilenmesine hem de ekonomik bir çöküşe neden oluyor.

Amerika ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı için tüm dünyayı tehdit ettiğini söylemek mümkün. Özellikle yapılan son açıklamalarda mevcut ek vergi uygulamalarının 1 Eylül tarihi itibariyle geçerli olacağı belirtilmişti. Çok kısa bir süre kalması sebebiyle piyasalardaki gergin bekleyiş bu nedenle devam ediyor.

ABD- ÇİN ticaret savaşında neler olacak?

Önümüzdeki günlerde Çin ile ABD arasında yapılacak görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı ve ülkelerin birbirine karşı yaptırımlarına devam edip etmeyeceği, doların ve tüm küresel ekonominin geleceğine yönelik önemli bir veriyi bizlere sunacak. Olası bir düşüş halinde ise Doların ciddi değer kaybetmesi ihtimaller arasında gösteriliyor.

İki ülke arasındaki durumun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki etkisine bakıldığında özellikle 500 milyar dolara yakın bir zararın yaşandığı tahmin ediliyor. Uzmanlar ve analistler tarafından yapılan değerlendirmelerde, yaşanan bu savaşın özellikle Amerika Birleşik Devletleri için ciddi bir kayıp olduğu belirtiliyor. Bu açıdan bakıldığında önümüzdeki dönemlerde daha büyük zararlar yaşamamak ve Doların değer kaybetmemesi adına ABD tarafından farklı bir hareket gelebilir. Ticaret anlaşmalarının yeniden oluşturulması ve masadan anlaşarak kalkacak iki taraf, sadece kendi ekonomileri için değil küresel ölçekteki ekonomi için de olumlu bir süreci başlatacak.

ABD-Çin ticaret savaşının dolara olumsuz etkileri ve sonuçlarına sizler için göz atmaya çalıştık, umarız makalemizi beğenirsiniz. Foreks Merkezi olarak sizlere güncel gelişmeleri değerlendiremeye devam ediyoruz.

Bu makalemiz ilginizi çektiyse sizlere Amerika’nın Foreks Piyasalarına Etkisi adlı makalemizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz