Amerika’nın Foreks piyasalarına etkisi

Tüm dünyayı çok yakından ilgilendiren nükleer anlaşmalar ile ilgili son yıllarda yaşanan hareketlilik ekonomi piyasalarına da etki etmeye devam ediyor. Özellikle Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından yaşanabilecek bir krizin Foreks piyasalarına etkisi nasıl olacağı çeşitli uzmanlar tarafından da değerlendiriliyor.

Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından yaşanabilecek bir krizin Foreks piyasalarına etkisi nasıl olur?

ABD bugüne kadar pek çok farklı ülke ile nükleer alanda anlaşma yaptığından dolayı; mevcut bir senaryonun nasıl sonuçlanacağı ve Doların hangi yönde hareket edeceğini daha doğru olasılıklar ile tespit edebilmek mümkün. Şu anda Amerika’nın nükleer konusunda başta İran olmak üzere pek çok farklı ülke ile özel bir anlaşması bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bugüne kadar en çok dikkat çeken siyasi ilişkilerinde İran’la olan nükleer anlaşması bulunuyor. Çalışmalarında belirli bir limite kadar İran’ın çalışmasını isteyen Amerika Birleşik Devletleri; bu konuda yapılan anlaşmalara İran’ın uymadığını söyleyerek çeşitli yaptırımlar uygulayacağını söylemişti. Özellikle İran’ın önemli ihracat kalemlerine ek vergiler koyarak; bu konuda Amerika Birleşik Devletleri’ni koruma yoluna giden yönetim, özellikle Dolar açısından herhangi bir zarar görmemişti.

ABD’nin anlaşmadan kapsamlı bir şekilde çekilme halinde ise Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomik alanda hareketliliğin yaşanması kesin. Bu aşamada ise Doların başlangıçlarda düşüşe geçmesi bekleniyor. Fakat özellikle siyasi ilişkilere bağlı olarak ekonomi alanında yaşanan hareketlilikler çok sık değişik gösterebileceğinden dolayı da yapılacak yeni bir açıklama ya da anlaşma ile gerçekleşecek yeni bir hamle, kuşkusuz Doların durumunu da değiştirecektir.

Foreks Piyasaları

Bu anlarda kesinlik olmayacağı gibi Foreks yatırımcılarının uzman önerilerine dikkate alınması gerekiyor. Anlaşmadan çekilmesi halinde Amerika Birleşik Devletleri’nin öne süreceği gerekçeler, piyasalarda ve diğer ülkelerdeki bu durumunun yaratacağı etkileri yakından takip ederek doların hangi yönde hareket edeceğini doğru bir şekilde belirlemek yatırımcıların önceliği olmalı. Bu analizler ve takip ne kadar başarılı bir şekilde yapılırsa, kişilerin Foreks piyasalarında yapacağı hamlelerde de o kadar yüksek doğruluk oranına ulaşılacaktır. Bu tip fırsat anları, kişilerin Foreks piyasalarında en yüksek karı almasını sağlayacaktır. Fırsatları kollamak ve olabildiğince en uygun seviyelerde alım ve satım gerçekleştirmek kişiler için Foreks’te temel amaç olmalıdır.

Foreks’e ilgi duyuyor ve hangi aracı kurum ile başlayacağınızı bilmiyorsanız; Firma Karşılaştır aracımızı kullanarak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu makalemiz ilginizi çektiyse Amerika Çin Ticaret Savaşının Dolara Olumsuz Etkileri adlı makalemize de göz atmanızı öneririz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz