Brexit’in anlaşması tamamlandıktan sonra foreks piyasalarında EUR ve GBP işlemlerinde nelere dikkat edilmeli ? gelin hep birlikte bir inceleyelim.

Brexit’in anlaşması tamamlandıktan sonra foreks piyasalarında EUR ve GBP işlemlerinde nelere dikkat edilmeli ?

AB ve İngiltere, Brexit için yeniden düzenlenmiş bir anlaşma üzerinde uzlaşı sağladı. Avrupa Birliği Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, İngiltere’nin AB’den “düzenli bir şekilde ayrılmasını” sağlayacak anlaşma üzerinde uzlaşı sağlandığını belirterek, “Yeni düzenlemelere göre, Kuzey İrlanda ve İrlanda arasında fiziki sınırın engellenmesi, Ada ekonomisinin korunması ve AB tek pazarının bütünlüğünün korunması sağlanacak.” dedi.

Barnier, AB ve İngiltere arasında yeniden düzenlenmiş Brexit anlaşmasında uzlaşma sağlanmasının ardından Brüksel’de basına açıklamalarda bulundu. Çok yoğun müzakereler sonrasında değişiklikler üzerinde anlaşma sağlandığını kaydeden Barnier, taraflar için İngiltere’deki AB vatandaşları ve AB ülkelerindeki İngiliz vatandaşlarının her zaman öncelik konusu olduğunun altını çizdi.

Anlaşmalı Brexit için halihazırda uygun bir ortam oluşmadığını ve siyasilerin çözmeleri gereken birçok konu olduğunu kaydeden analistler, anlaşmasız Brexit’in hayata geçmesinin ise küresel piyasalarda belirsizlikleri artırabileceğini söyledi.  Yapılan ön görüler sonucu EUR ve GBP‘nin yükselişe geçeceği düşünülmektedir. Yatırımcılar her zaman ülkelerin iç ve dış durumlarını takip etmelidir. Çünkü bu piyasalar ülkelerin iç ve dış durumlarından etkilenebilir. Bu sayede ülke para biriminin düşeceğini ya da yükseleceğini ön görebilirsiniz. Yatırımcı her zaman piyasa takibi yapmalıdır ve strateji geliştirmelidir. Bu stratejiler ve piyasa takibi sonucu doğru tahminler yaparak kazanç elde edebilirler.

Yatırımcılar doğru tehminlerle kısa zamanda iyi kazançlar elde edebilirler. Bu yüzden piyasa hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdırlar. Fakat yatırımcı uzun vadede kazanç elde etmek istiyorsa piyasayı sürekli takip etme gereği duymaz. Çünkü uzun vadeli yatırımcı için anlık olaylar önemli değildir. Kısa vadede kazanmak isteyen yatırımcı sürekli takip halinde olmalıdır. Çünkü piyasada sürekli olarak fiyat değişimleri olabilir. Bu değişimlerden kazanç elde etmek için yatırımcı yaptığı takipler sonucu doğru tahminlerde bulunmalıdır. Yatırım piyasasına ilk defa adım atan yatırımcılar kesinlikle ufak miktarlarla işlem yapmalıdır. Piyasada yeteri kadar bilgi ve deneyim edindikten sonra yüksek yatırımlar yapmaları tavsiye edilmektedir. Diğer türlü yeterli tecrübeye sahip olmadan yüksek yatırımlar yapan yatırımcılar kötü sonuçlarla karşılaşabilir.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Hangi yatırım ürünleri kişiliğinize göre daha uygun adlı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz