Doğu Akdeniz’de yaşanacak bir krizin Foreks piyasalarına etkisi ne olur?

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin etkin bir rol üstlenmeye başlaması, tüm dünyada ses getirdi. Bölgedeki kaynakların, çok ciddi gelir getirecek olması, küresel ekonomiyi etkileyecek durumda. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde Doğu Akdeniz’de 1,5 trilyon Dolar değerinde hidrokarbon yatakları olduğu ifade edilmekte. Peki, Doğu Akdeniz’de yaşanacak bir krizin Foreks piyasalarına etkisi ne olur? Bu açıdan sadece Avrupa’nın 30 yıl boyunca tüm doğalgaz ihtiyacı Kıbrıs bölgesinden çıkartılacak kaynaklar ile giderilebilir. Bu nedenle de bölgenin önemi oldukça fazla.

Ülkeler Arası Dengeler Değişecek!

Bugüne kadar sadece enerji taşımacılığı ile ön planda olan Doğu Akdeniz’in kaynak açısından önemli hale gelmesi kuşkusuz bu konuda Rusya başta olmak üzere pek çok ülkenin etkisini azaltacak. Enerji bağımlılığında pek çok ülke Rusya’ya bağlı durumda olurken kaynakların etkin bir şekilde kullanılmaya başlaması Rusya’yı bu konuda devre dışı bırakabilir. Bölgenin önemi 2010 yılında ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (United States Geological Survey/USGS) tarafından yayımlanan raporla da desteklendiğinden dolayı, ülkeler arası ittifaklar, anlaşmalar ve yeni kaynakların yaratacağı ticaret hacmi kuşkusuz ekonomi alanında da kendisine bir yer bulacaktır.

Doğu Akdeniz’de yaşanacak bir krizin Foreks piyasalarına etkisi ne olur, neler yapılabilir?

Bu tip senaryolarda Dolar, Türk Lirası gibi para birimlerinin etki göreceği net bir şekilde görülüyor. Fakat bu etkinin hangi yönde olacağını söylemek oldukça zor. Zira ABD destekli bölgede etkin olacak bir Türkiye, hem TL’nin hem de Dolar’ın yükseliş yaşamasını sağlayabilir. Yatırımcıların olası krizde mutlaka gelişmeleri yakından takip ederek buna göre pozisyon almalıdır.

Yeni kaynaklar ile birlikte yapılacak ticaret anlaşmalarında en çok olumlu etki görecek, bu kaynakları kullanma yetkisi olan ülkelerdir. Zira ciddi bir kaynak potansiyeli olduğu için bu bölgeden pay alacak ülkeler ekonomik anlamda ciddi bir kar elde edecektir. Bu da ekonomini rahatlamasını ve ülke parasının güçlenmesini sağlayacaktır. Foreks alanında ise yatırımcıların tercihlerini bu para birimlerinden yana yapması, kar elde etmesini ve kazanç sağlamasını mümkün kılacaktır.

Bu makalemiz ilginizi çektiyse sizleri Amerika’nın Foreks Piyasalarına Etkisi makelemize göz atmanızı öneririz. Foreks hakkındaki tüm makalelerimizi görmek isterseniz Foreks Kategorimizi ziyaret ediniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz