Faizler ile Para Birimleri Arasındaki ilişki
Faizler ile Para Birimleri Arasındaki ilişki

Foreks piyasasında yatırım yapan yatırımcıların bilmesi gereken ana unsurlardan bir tanesi de faiz kavramıdır. Merkez bankalarının faiz oranı, o ülkenin para birimi ile doğrudan ilişkilidir. Çok basit bir tanımlama ile faiz, paranın getirisi ya da paraya ulaşabilmenin maliyeti olarak açıklanabilir. Bu durumda cevap vermemiz gereken soru: Faizler ile Para Birimleri Arasındaki ilişki nedir?

Faizler ile Para Birimleri Arasındaki ilişki Nedir?

Bir ülkenin para biriminin değeri birçok etken ile değişebilir. Merkez bankalarının özel bankalara borç verirken ya da mevduat kabul ederken kullanılan politika faiz oranı ise paranın değeri ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda merkez bankalarının birbirleri arasındaki faiz farkları, paritelerin fiyat değişimlerindeki en önemli etkenlerden birisidir.

Örneğin; Avustralya Merkez Bankası’nın faiz oranında düşüş yaptığını düşünelim. Getirisi azalan Avustralya Doları’nın değeri düşüşteyken, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tuttuğu varsayımı altında AUD/USD paritesinde düşüşler görülebilir. Bir diğer örnek verecek olursak, FED’in faizlerde 50 baz puanlık bir indirim yapacağı beklentisinin olduğunu düşünelim. Banka’nın da beklentiler doğrultusunda yaptığı faiz indirimi sonrasında Dolar’da değer kayıpları gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu paralelde EUR/USD paritesinin yükselişe geçtiğinizi görebiliriz.

Para birimlerini etkileyen faktörlerden olan faiz oranları, aslında para birimine olan talebin oransal gösterimidir. Faiz yüksek para biriminin değerinin, faiz düşük para birimi karşısında artması beklenir. Yüksek faiz yatırımcılar için daha fazla getiri anlamına gelir. Bu durumda talep bu para birimi yönünde artmaya başlar ve para biriminin değeri yükselir. Enflasyon, faiz ve kurlar yüksek korelasyon içerisindedir. Enflasyon oranının yüksek olması faizin para birimine getirdiği değer avantajını azaltan faktörler arasındadır.

Diğer önemli bir faktör ise enflasyondur. Düşük enflasyon oranına sahip bir ülkenin parası yüksek enflasyona sahip ülkenin parasına göre değerlidir. Enflasyon yerli malların fiyatlarını arttıran ve yabancı para birimi karşısında yerel para biriminin alım gücünü azaltan faktördür. Enflasyonun çok düşük seviyelerde olması para biriminin değerine pozitif katkı sağlamayabilir, fakat yüksek enflasyonun para biriminin değerine olumsuz yansıması beklenmelidir.

Bu faktörler sürekli olarak birbirleri içerisinde etkileşim içerisindedir. Birindeki değişim diğer faktörde olumsuz ya da olumlu değişkene sahip olabilir. Foreks piyasasında oyuncu olmak istiyorsanız bu ve benzeri kavramlara hakim olmanızı öneririz. Özellikle de ekonomik takvim takibi konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Makalemizi faydalı bulduysanız size faizsiz işlem piyasası ile ilgili İslami Forex makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz