Foreks piyasası yatırımcılarına en çok kazanç sağlayan piyasalardan birisidir. Foreks işlemlerinde hangi saatlerde hangi yatırım aracı işlemi yapılmalı açıklayalım.

Foreks işlemlerinde hangi saatlerde hangi yatırım aracı işlemi yapılmalı

Foreks piyasasının küresel bir piyasa olması nedeniyle işlem saatleri de borsalara göre oldukça farklıdır. Hafta sonları haricinde haftanın 5 günü 24 saat boyunca foreks piyasasında işlem yapabilirsiniz. Piyasa hafta sonları hariç sürekli aktiftir ve işlemlerinizi internet üzerinden istediğiniz yerde gerçekleştirmeniz mümkündür. Sizi foreks piyasasına bağlayan bir sistem bulunmaktadır ve buna aracı kurumunuz sayesinde sahip olursunuz. Aracı kurumlar, sizi piyasaya bağlayan teknik altyapıyı sunar ve işlemlerinizi, trader programı denen uygulamalarla 5/24 yaparsınız.

Dünyanın farklı yerlerinde ticaret merkezleri bulunduğunu biliyoruz. En bilindikleri ve önemlileri ise Londra, New York, Tokyo, Singapur, Frankfurt, Zürih, Paris ve Hong Kong’dur. Bu ticaret merkezleri, coğrafi özellikler nedeniyle farklı saat aralıklarında aktif olmaktadır. Örneğin Türkiye’de sabah olduğunda Avustralya’da akşam olmaktadır ve doğal olarak Türkiye’de piyasalar açılırken Avustralya’da kapanmaktadır. Ticaret merkezleri de aynı bu şekildedir ve dünyanın farklı yerlerinde bulundukları için biri kapanırken diğeri mutlaka açılmaktadır. Foreks piyasası da bu merkezler üzerinden aktif olduğu için sürekli açık kalmaktadır.

Yabancı kaynaklı Piyasalar

Yabancı kaynaklı piyasaları doğru bir şekilde incelemeniz gerekir. Çünkü coğrafi özellikler nedeniyle bazı piyasalar açılırken bazıları da kapanmaktadır. Yani bir ülke Foreks için yeni adımlar atacakken bazı ülkeler ise işlemleri bitirmiş ve alım satımı kapatmak üzere olur. İşte bu zaman dilimlerinde yatırımcıların büyük bir kısmı aktif haldedir ve işlem yapan insan sayısı fazladır. Dövizlerde yükselmenin en çok bu vakitlerde olduğu gözlendiği için kişilerin işlemlerinde dikkatli olması gerekir. Yükselmenin %50 oranında yaşandığı dövizlere karşı nasıl bir işlem geliştireceğini bilen biri ise Foreks’de kazanacaktır.

Dünya ekonomisi üzerinde söz hakkına sahip olan ülkelerin piyasalarını açtıkları zaman dilimleri daha fazla işlem yapabilmeniz adına en uygun zamanlar olacaktır. Dünya üzerinde ilk Foreks piyasası Avustralya tarafından açılır.  Türkiye saati ile Pazar günü saat 24.00’da açılmaktadır ve sonrasında Japonya, Almanya, İngiltere ve Amerika takip eder. Ülkemizdeki yatırımcılar için en hareketli zamanlar ise İngiltere ve Amerika piyasalarının açıldığı saatler olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz