Foreks piyasasında yatırımcı psikolojisi çok önemlidir. Yatırımcı her durumda soğukkanlılığını korumalıdır. Bu nedenle de Foreks işlemlerinde stresle başa çıkabilmenin yolları hakkında fikir sahibi olmalısınız.

Foreks işlemlerinde stresle başa çıkabilmenin yolları

Foreks biraz para piyasası, biraz işlem gücü biraz da farklı nedenlere bağlı olarak seçilen bir yatırım aracı. Ancak Foreks bilgisayarların kendi kendine işlem yapabildiği bir dünya değildir ve sürekli olarak insanların işlem yapmalarına ihtiyaç duyar. Bu yönünden dolayı da insanların işlem yaparken kendilerine en iyi hissettikleri saatler Foreks için de en iyi saatler olacaktır. Kendinizi sinirli hissettiğinizde, yorgun hissettiğinizde ve ya aceleci hissettiğinizde kesinlikle Foreks koltuğunuza oturmayın. Çünkü bu zaman aralığında Forekste işlem yapmanız sadece kaybetmenize neden olabilir. Duyguları karışık olan insanların hata yapma oranları da fazladır. Bu nedenle bir işlem yapmadan önce gerçekten kendinizi iyi hissedip hissetmediğinize bakmanız gerekecektir.

Kendinize uygun işlem saati bulmak adına size ipuçlarının verildiği ve işlem yaparsanız karlı çıkacağınız zamanların gösterildiği önemli işaretlere uymanız gerekir. Foreks piyasasının değişimlerinin verdiği sıkıntılardan dolayı piyasa takibini yapmadığınızda kendinize uygun bir işlem saati de bulamaz ve kazanabileceğiniz saatleri de boşa geçirmiş olursunuz. Bu nedenle işlem yapmasanız bile piyasalardan uzak kalmayın. Yeni fikirlere de her zaman açık olun. Ayrıca Forekste şu zaman şu düşecekmiş, bu yükselecekmiş gibi söylentilere de kulak asmamaya çalışmalısınız.

Risk yönetimi foreks piyasası için çok önemli bir konudur. Çok yetenekli bir borsacı olabilirsiniz ancak eğer risk yönetiminiz zayıf olursa, yine de zarar edebilirsiniz. En öncelikli işiniz kar etmek değil, sahip olduklarınızı korumak. Sermayeniz tükenirse, kar edebilme kabiliyetiniz de kaybolur.

Bazı zamanlar, kendinizi yaptığınız işlemden ötürü pişmanlık duyarken bulabilirsiniz. Bu genellikle siz bir pozisyon açtığınızda, hemen kar elde edemediğiniz durumda olur ve kendinize yanlış yönde yer aldığınızı söylemeye başlarsınız. Hal böyleyken, pozisyonu kapatır ve değiştirirsiniz ve yalnızca, sizin seçtiğiniz piyasanın başlangıçtaki yönde geri gittiğini görmek için bunu yaparsınız. Bir yönde karar kılın ve o pozisyona sahip çıkın. Tüm bu ileri ve geri yöne doğru yaptığınız değiştirmeler sadece hesabınızda küçük parçalar halinde kayıp yaşamanıza neden olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz