Foreks piyasalarında kullanılan swap ve spread terimleri ne demektir

Foreks platformunda merak edilen terimler vardır. Bunlardan ikisi swap ve spread’dir. Foreks piyasalarında kullanılan swap ve spread terimleri ne demektir ? bir göz atalım.

Foreks piyasalarında kullanılan swap ve spread terimleri ne demektir ?

Yatırımcıların en çok tercih ettiği piyasalardan birisi olan Foreks’i bir tanıyalım. Foreks’in temeli farklı ülkelerin para birimlerine yatırım yaparak paranızın değer kazanması veya kaybetmesidir. Merkezi bir kurum tarafından denetlemeyen bu  bağımsız  düzende dinamikleri belirleyen ise ülkelerin büyük bankalarının ve merkez bankalarının oluşturduğu InterBank adı verilen altyapıdır. Bireysel kullanıcıların ve aracı kurumların da dahil olduğu bu yatırım sistemi haftanın 5 günü 24 saat aktiftir. Yerel düzeydeki büyük bankaların ve merkez bankalarının hareketleri ile değerleri değişen para birimlerine doğru zamanda doğru işlemi yaparak kazanç sağlanmaktadır.

Yukarıda geçen Foreks tanımı buz dağının sadece görünen kısmı. Senelerdir borsa, hisse senedi gibi yatırım aralarına aşina olsanız bile Foreks dünyasına ilk adımınızı attığınızda yabancılık çekeceksiniz. Kendine has terimleri, dinamikleri, aktörleri olan bu dünyanın gerçeklerini henüz ilk yatırım denemenizde görebilirsiniz.

Foreks’te işlem yapmak sanılanın aksine oldukça kolay ve pratiktir. Aynı zamanda internetin olduğu her yerde bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuzdan işlem yapabilirsiniz. Fakat foreks platformunda işlem yapmak ve başarılı pozisyonlara gelmek için tecrübeniz mutlaka yeterli düzeyde olmalıdır. Aynı zamanda piyasa takibinin yapılması da bir o kadar önem teşkil eder. Çünkü para birimleri üzerinden yapılan yatırımlarda para birimlerinin yükseliş ve düşüşlerinden para kazanılmaktadır ve buna göre alım veya satış pozisyonu açılır.

Spread işlem yapılan parite veya emtiadaki alış ve satış fiyatı arasındaki farkı gösterir. Spread karşı döviz cinsinden ifade edilmektedir. Yatırımcıların pozisyona girebilmek adına aracı kuruma ödediği ücret ve katlandığı yegane maliyettir. Spread işlem yapılan ürüne göre de farklılık gösterebilir ve tek seferlik bir uygulamadır.

Swap, foreks platformunda yatırımcının gün sonundaki açık pozisyonlarına uygulanan faiz farkı tutarını ifade etmektedir. Bu fark pozisyona girilen para birimlerini ele alarak kullanan ülkelerin yıllık politika faizlerinin farkının alınmasıyla ve günlük olarak hesaplanması ile bulunur.

Makalemizi beğendiyseniz Swapsız Hesap Nedir? ve İslami Foreks Nedir? adlı makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz