Foreks platformu hemen hemen her ülke üzerinden işlem imkanı sunmaktadır. Forekste hangi ülke hangi yatırım araçları üzerinden işlem yapıyor? bir inceleyelim.

Forekste hangi ülke hangi yatırım araçları üzerinden işlem yapıyor?

Piyasanın en önemli özelliği, küresel bir yapıya sahip olmasıdır. Yani yatırımcı Türkiye’de herhangi bir ilde işlem yaparken, dünyanın diğer ucundaki yatırımcı ile aynı yerde bulunuyorsunuz demektir.

Diğer bir önemli özellik ise kaldıraç sistemi olan bir piyasa olmasıdır. Dünya genelinde farklı kaldıraç uygulamaları bulunmaktadır. Eskiden 1’e 100 gibi yüksek oranlar kullanılıyorken şuan ülkemizde 1’e 10 oranına kadar izin veriliyor.

Çift yönlü işlemler de en temel özelliklerdendir. Normal zamanda bir şeyden kar etmek için düşükten fiyattan alıp, yüksek fiyattan satmak gerekir. Ama forekste bunun tersi de söz konusudur. Yani bir enstrümanın fiyatının düşeceğini tahmin ettiğiniz zaman, elinizde olsa bile satış yönünde işlem yapabilirsiniz. Yüksek bir işlem hacmine sahiptir. Küresel yapısından dolayı piyasada günlük 7 trilyon dolar civarında bir işlem hacmi oluşmaktadır. Bu ise hızlı kazanç sağlanabileceğini göstermektedir.

Foreks platformunda işlem yapmaya başlamadan önce bilgi ve deneyim sahibi olmalısınız. Yatırım hesabınızı açtıktan sonra bütün işlemler çok hızlı ilerleyeceği için hesap açmadan önce belli bir eğitim almanız büyük fayda sağlar. Bu şekilde size uyan bir yer olup olmadığını da anlamış olursunuz. Özellikle bu aşamada sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapmanızı sağlayan deneme hesaplarını kullanmalısınız.

Dolar ve Altın İşlemleri

Ülkemizde çoğunlukla dolar ve altın üzerinden işlemler gerçekleşmektedir. Doğru kararlar vermek için gelişmeleri takip etmeli, yatırım araçlarını iyi tanımalı, merkez bankalarının açıklamalarını izlemeli ve fiyatlarda değişikliğe sahip olabilecek her olaydan haberdar olmalısınız. Bu şekilde enstrümanın hangi yönde hareket edeceğini tahmin edebilir ve doğru pozisyonu oluşturursunuz. İlgilendiğiniz yatırım araçlarının fiyatları hangi faktörlere bağlı olarak değişiyor bilmeniz ve bu faktörlere ait gelişmeleri takip etmeniz önemlidir. Ancak bu şekilde fiyatlardaki değişimi önceden doğru tahmin edebilirsiniz.

Foreks piyasasında en az piyasa takibi kadar önemli olan bir diğer konu analizlerdir. Foreks piyasasında nasıl analiz yapacağınızı kesinlikle biliyor olmalısınız. Hem teknik hem de temel olarak hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini, hangi yöntemleri uygulayacağınızı bilmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz