Foreks piyasasında bulunan kaldıraç sistemi yatırımcılara büyük kazanç sağlamaktadır. Forekste ideal kaldıraç kullanımı nasıl olmalıdır bir göz atalım.

Forekste ideal kaldıraç kullanımı nasıl olmalıdır ?

Tüm dünya üzerinden yönetilen foreks piyasasının, geniş yatırım aracı portföyünden istediğinizi tercih ederek yatırımlara başlayabilirsiniz. Foreks piyasası için özel olarak üretilmiş MetaTrader adı verilen işlem platformları üzerinden foreks platformunu kullanırsınız ve yatırım araçları için al /sat emirleri verirsiniz. Aynı zamanda bu platformlar aracılığıyla analizlerinizi de yapmanız da mümkündür. Bu platformların kullanımı da oldukça kolaydır ve aracı kurum tarafından desteklenen tüm yatırım araçlarını kolayca seçerek emir verebilirsiniz.

Birçok işlem özelliği bulunan foreks piyasasında hangilerini kullanarak kazancınızı artırmak istediğinize de kendiniz karar verirsiniz. Kaldıraç oranları, çift yönlü işlemler, zarar durdurma emirleri gibi işlem özellikleri sayesinde hem daha avantajlı işlemler yapabilirsiniz hem de düşük riskle yüksek kazancı hedefleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise bu özellikleri ve foreksi nasıl kullanacağınızı bilmektir.

Foreks hakkında internet üzerinden yapacağınız araştırmalar sonucunda ücretsiz eğitim olanaklarına mutlaka ulaşırsınız. Bu eğitimler, foreks şirketleri tarafından verilmektedir ve internet üzerinden kolayca başvurup katılabileceğiniz eğitimlerdir. Foreks piyasasının en çok ilgi çeken özelliklerinden birisi şüphesiz kaldıraç oranlarıdır. Birbirinden farklı oranlarda kaldıraç sistemini kullanarak elde edeceğiniz kar oranını arttırırsınız. Ülkemizde SPK tarafından, kullanılacak kar oranları 1’e 10 ile sınırlandırılmıştır.

Kaldıraçlı İşlemler

Kaldıraçlı işlemler oldukça avantajlıdır fakat aynı oranda risk de barındırmaktadır. Yani siz 1’e 10 oranında kaldıraç kullandığınız zaman, risklerinizi de aynı oranda artırırsınız. Bu nedenle foreks kullanma konusunda iyi bir deneyim kazandıktan sonra kaldıraçlı işlemlere başlamanız en doğrusu olacaktır. Elbette zarar düştüğünüz zaman bakiyenizin sıfırlanmadığını da bilmeniz gerekiyor. Çünkü aracı kurumlar herhangi bir olumsuz durum karşısında işleme yatırdığınız tutar kadar kaybetmenize izin verir ve işlemi durdurur. Bu nedenle kaldıraç kullandığınız bir işlem sonucunda tüm sermayenizi tüketmezsiniz. Foreks piyasasına girmeden önce deneme hesapları ile denemeler yapılmalı ve piyasa hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Deneme hesaplarında yeterli tecrübe edinildikten sonra piyasaya girilmesi ve işlemler yapılmaya başlanması yatırımcı için en sağlıklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz