Kaldıraç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli
Kaldıraç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli

Hepimiz foreks piyasasında kaldıraç adını duymuşuzdur. Peki bu Kaldıraç nedir?  ve Kaldıraç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kaldıraç Nedir?

Yatırıcımların Foreks piyasasında daha düşük yatırımlarla daha büyük kazançlar sağlayabildiği sisteme kaldıraç denir. Kaldıraç oranı ülkemizde en fazla 1’e 100 şeklinde kullanılıyor olsa da foreks piyasasına yeni giren yatırımcılar için önerim daha düşük miktarları tercih etmesidir. Türkiye’de uygulanan kaldıraç oranı SPK tarafından belirlenmiştir.  Diğer ülkelerde farklı oranlar vardır, fakat genel olarak dünya çapında kaldıraç oranı 1:400’e kadar uygulanmaktadır.

Kaldıraç oranları her zaman ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Maksimum kaldıraç oranı, aracı kurumların uygulamalarına bağlı olarak bazı ürünlerde değişiklik gösterebilir. Foreks’te demo hesaplar açarak kaldıraç sisteminin nasıl çalıştığını canlı olarak görebilirsiniz. Demo hesaplar ücret yatırmadan sanal bir şekilde yatırım yapmanızı sağlayan hesaplardır.

Kaldıraç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kaldıraçlı sistemlerde yüksek risk iştahı, yanlış stratejiler ve piyasa ile ters pozisyonlarla işlem yapılması fazlasıyla risk oluşturur.  Kaldıraç kullanarak işlem yaptığınızda beklediğiniz tam tersine seyrederse büyük bir kayıp söz konusu olabilir. Kaldıraç sistemi ne kadar çok kazandırsa da bir o kadar kaybettirme ihtimalide vardır. Bu yüzden yeterli bilgi sahibi olmadan veya bilgili kişilere danışmadan kullanılmamalıdır aksi taktirde elinizdeki sermayeden olabilirsiniz.

Bu işe para yatırmadan önce fazlasıyla araştırma yapmalısınız ve takip etmelisiniz. Yeterince bilgi sahibi olmadan yapılan yatırımlar sizi büyük zarara uğratabilir. O yüzden demo hesaplarla uzun alıştırmalar yapıp yeterli tecrübeyi edindikten sonra yatırım yapmanız sizin için en sağlıklısı olur.

Kaldıraç oranı ile kullanacağınız oranı iyi belirleyin. Kaldıraç oranı yüksek tutulur ve bir zarar meydana gelirse var olan sermayeniz de dakikalar içinde elinizden çıkabilir bu yüzden dikkatli kullanmalısınız. Kaldıraç sistemi sayesinde kar ne kadar büyük olursa oluşacak zararda bir o kadar büyük olur. Bu zararları en alt seviyeye indirmek için foreks demo hesaplarla piyasada bilgi edinerek ve demo hesabınızın içindeki sanal bakiye ile yatırımlar yapabilirsiniz.

Bu sayede tecrübe edinebilir ve kendinizi foreks piyasasına hazırlayabilirsiniz. Böylelikle riske girmeden yeterince bilgi edinebilirsiniz bu da size iyi yatırımlar yapmanızda son derece yararlı olur. Dilerseniz ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanarak Foreks hakkında dilediğiniz konuda destek alabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Kaç Para ile Foreks’e Başlanır? adlı makalemizi de okumanızı size tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz