risk sınırlarınızı nasıl belirleyebilirsiniz?
risk sınırlarınızı nasıl belirleyebilirsiniz?

Yatırım bütçenize göre risk sınırlarınızı nasıl belirleyebilirsiniz?

Forekste kişilerin yatırım bütçesi ve buna bağlı olarak bir risk sınırlaması yapması gerekir. Böylece alım ve satımların doğru zamanlarda yapılması, minimum zarar ile işlemlerin yapılması mümkün olacaktır. Fakat bu aşamada “Yatırım bütçenize göre risk sınırlarınızı nasıl belirleyebilirsiniz?” sorusu ön plana çıkmaktadır. Kişilerin risk sınırlaması, bütçe kontrolü gibi durumlardan haberdar olmaması, bu kavramları öğrenmemesi foreks için başarısızlık getirecektir.

Yatırım bütçenize göre risk sınırlarınızı nasıl belirleyebilirsiniz, nelere dikkat etmelisiniz?

Foreks için yatırım bütçesi ile birlikte risk sınırlamaları önemlidir. Fakat kişilerin bu aşamada yeterli bilgiye sahip olmaması doğru bir planlama yapmasını engelleyecektir. Foreks için risk öncelikli olarak kaybetmektir. Bu nedenle de kişilerin riski minimuma indirmesi gerekir. Riskin azaltılabilmesi adına ise dikkat edilmesi gereken detaylar şöyledir;

  • Piyasaların takip edilemediği durumlarda pozisyon alınmamalı
  • Foreks piyasasını, teknik analiz için yeterli bilgiye sahip olunmalı
  • Disiplinli ve planlı bir şekilde pozisyon alınmalı
  • Stop-loss’u daha fazla kullanarak risk sınırlarını belirlemeli
  • Farklı denemeler için demo hesaplarını kullanmalı

Foreks ve risk yönetimi

Risk yönetimi, kişilerin risk sınırlarını belirlemesi adına doğru planlamalar yapmasını sağlar. Risk sınırlarını belirlenmesinde uzmanlar tarafından yapılan öneriler, yüzde 10’luk sınırdır. Bu kapsamda bir pozisyon için başlangıç teminatı ayırmak isteyen kişilerin yüzde 10’lık bir değer üzerinden hesaplama yapması gerekir. Bu hesaplama ise tüm portföy değerlerinin yüzde 10’unu ifade etmektedir.

Foreks’te Risk yönetimi yapılması adına yüzde 10’luk teminatın yanı sıra risk yönetimi örneklerinin olabildiğince fazla incelenmesi gerekir. Örnekler ile birlikte margin call nedir, stop out seviyesi nasıl hesaplanır gibi tüm detaylar kullanıcılar tarafından öğrenilecektir. Böylece kişilerin risk yönetiminde eksiksiz bir hale gelerek doğru ve kişisel b ir şekilde planlama yapması sağlanmaktadır.  Toplam portföyünün %10’undan daha fazla pozisyon açmayan yatırımcılar küçük dalgalanmalardan etkilenmeyeceği gibi portföyünü arttırma ve tüm bunlara ek olarak kayıp riskini azaltmaktadır. Risk yönetimi yapmadan, tüm parasını pozisyonda kullanan kişinin riski çok fazla olacaktır. Bu tip durumlarda ise kişilerin müdahale yeteneği ve seçenekleri de olabildiğince azalacaktır.

Size Foreks ücretsiz danışmanlık hizmetimizi öneririz. Foreks’e yeni başlayan herkes için bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz